preskoči na sadržaj
 

MREŽE RAČUNALA

10. siječnja 2023.

Alenka Šimić

Mreže računala je sustav dva ili više računala koja su međusobno povezana radi brze i jednostavne razdiobe podataka i dijeljenja određenih resursa a koji mogu biti-programi, podaci i sl. (npr. uporaba pisača i sl.)

U posljednjih 25-30 godina imamo suvremene računalne mreže koje povezane sačinjavaju informacijsku infrastrukturu.

Ukoliko računala razmjenjuju informacije kažemo da su međusobno povezana.

Mreže računala se grupiraju prema više kriterija od koji je jedan geografsko područje. Tako mreže mogu biti PAN, LAN, MAN I WAN.

PAN (Personal Area Network) je osobna mreža u kojoj se razmjenjuju informacije.

LAN (Local Area Network) je lokalna mreža u jednoj prostoriji ili stanu

MAN (Metropolitan Area Network) je mreža gdje se razmjenjuju informacije u jednom gradu

WAN (Wide Area Network) je mreža računala koja je širom rasprostranjena- Internet.

Programi su okosnica razmjene informacija među korisnicima.

Klijent-računala su zadužena za upite prema poslužiteljskim  računalima a također možemo imati i ravnopravna računala u mreži. Jako su važni i sami programi koji se nazivaju tzv. protokoli a oni omogućuju zakonitosti komunikacije između računala. Oni se nazivaju i komunikacijski protokoli upravo radi njihove uloge u mreži.

Tijekom komunikacije u mreži poznajemo i tzv. pakete podataka koji grupiranjem informacija na brži i točniji način omogućuju funkcioniranje mreže. Svaki od paketa ima prvi dio a koji sadrži informacije koje se trebaju prenijeti a drugi dio ima važne podatke koji ispunjavaju zadaću prenošenja prema drugom računalu koje treba primiti informacije.

TCP/IP je protokol razmjene informacija na internetu.

Ako pogledamo sastavnice računalne mreže onda uočavamo fizičke dijelove računala koji upravljaju osnovnim jedinicama zapisivanja i prijenosa informacija u računalu, a koje je važno transformirati u signale. Sljedeće su mediji za prijenos signala kojima putuju do odredišta. To mogu biti žice od bakra, kabeli (koaksijalni), svjetlovodi, infracrveni valovi i sl. mogu biti bakrene žice, svjetlosni kabeli, infracrveni valovi i sl.

WLAN su tzv. bežične mreže računala koja za prijenos ne trebaju žičane puteve nego se koriste radiovalovima.

 Nizovi bitova ne mogu se u tim sustavima prenositi izravno kao digitalni signali, već se moraju s jedne strane modulirati na analogni signal svojstven pojedinomu sustavu prijenosa i s druge strane demodulirati. Modem je uređaj za modulaciju i demodulaciju. U tom slučaju fizička razina mreže sadrži i modeme, tj. naprave za modulaciju i demodulaciju. Poznajemo usmjernike i razdjelnike. HUB ili razdjelnik je uređaj kojim je moguće spojiti više računala. Router ili usmjerivač je uređaj kao dio računalne mreže koji kao što sama riječ kaže usmjerava pakete podataka dok se kreću mrežom. IP adrese su važni čimbenici pri tom prijenosu.

Izvor: https://pixabay.com

DIGITALNI TRAGOVI

14.12.2022.

Alenka Šimić

Poznato je da pojedinac u svakodnevnom životu ima utjecaj na svoj ugled izvodeći razne aktivnosti i sudjelujući u situacijama koje ga obilježavaju. Na isti način osoba koja sudjeluje na bilo koji način na internetu uvijek za sobom ostavlja tragove koji su neizbrisivi, zovemo ih digitalni tragovi.

Svaka akcija u digitalnom okruženju koju poduzmemo nas obilježava zauvijek na svoj način. Komunicirajući na društvenim mrežama, igrajući razne igre, kupujući preko stranica oglašivača na internetu osobe za sobom ostavljaju zapise koji ih obilježavaju. Naše internetsko pretraživanje, lajkanje stranica ili osoba, e-poruke, izvršavanje obaveza plaćanja i razne objave, komentari nje poslože s vremenom sliku o nama u virtualnom svijetu. Mada se ponekad čini da smo na trenutak prestali misliti na svoje digitalne tragove i izbrisali ih, oni zauvijek ostaju na internetu i moguće ih je pronaći. Svaka osoba treba biti svjesna svojih postupaka kako u svakodnevnim situacijama tako i boraveći na internetu. Ono što jednom bude zapisano na internetu nije moguće zauvijek izbrisati ili poništiti.

 

U situacijama kada su nam potrebni podaci o nekoj osobi vrlo jednostavno upišemo u tražilicu njegovo/njezino ime i prezime i možemo doći do informacija ukoliko je ta osoba ostavila digitalni trag.

Na taj način u vrlo kratkom roku saznamo pojedinosti o osobi a da ona nije ni svjesna toga. Zato kažemo da svaki pojedinac na internetu posjeduje svoj digitalni ugled.

Digitalni ugled je vrlo lako narušiti postupcima kojih ponekad nismo ni svjesni. Poslodavci kod koji h osobe traže posao, osobe koje sa nekim žele postati prijatelji, učitelji u školi u koju se želi netko upisati, rodbina i kolege mogu steći dojam i upoznati nekoga a da pri tom ne komuniciraju izravno sa nama. Jesmo li se ponekad zapitali kakav je naš digitalni ugleda i digitalni trag? Poznajete li akciju dopuštanja ili nedopuštanja „kolačića“ i što ona za sobom povlači? Jesu li i to digitalni tragovi o nama? „Kolačići“ imaju važnu ulogu u prikupljanju podataka o nama putem malim datoteka koje se pohranjuju i prate naše sudjelovanje na tim stranicama. Stranice na internetu na taj način prilagode osobi sadržaje kako bi ih i dalje posjećivala, npr. da omoguće jednostavniju prijavu i sl. S vremena na vrijeme dobro je pretraživati podatke o sebi i provjeriti svoje digitalne tragove. Postoje kolačići su kreirani za jednokratnu uporabu a spremaju se na računalo dok traje posjet stranici i nakon toga se izbrišu. Drugi tip kolačića koji se ne brišu bilježe podatke o osobi koja pretražuje zauvijek.

Uvijek moramo biti svjesni svojih postupaka, pa tako i na internetu. Kada se složimo i potvrdimo podatke koji su nam predloženi moramo biti razumni i svjesno dopuštati te akcije.

Digitalne tragove ostavljamo na dva načina: aktivno i pasivno. Kada smo u situaciji da svjesno izvršavamo razne akcije na internetu od pretraživanja do komentiranja i objava, to se nazivaju aktivni digitalni tragovi. Ukoliko nas netko spomene ili lajka te objavi nešto o nama a da toga nismo ni svjesni, to su pasivni digitalni tragovi.

 

CLEMI (Franc. Nacionalni centar za medijsku i informacijsku pismenost) su nastavni materijali koji se bave, među ostalim i digitalnim tragovima.

Možda ste čuli za tražilicu Webmii? Preko te tražilice možete pretraživati osobe iz sporta, znanosti i sl.  pretraže neku slavnu osobu. Pretražujte profile baveći se različitim društvenim mrežama i upoznati ćete osobu preko digitalnih tragova.

Svakodnevna uporaba predmeta i uređaja koji su povezani digitalnim putem, karte za prijevoz u autobusima i tramvajima i sl., satovi-pametni služe i za sabiranje podatak koji se tiču naše lokacije, našega putovanja i ostalih aktivnosti. Digitalno povezani uređaji prate naše aktivnosti i obilježavaju naš digitalni ugled.

Ipak postoji način za uklanjanje informacija o nama, na način da više nisu dostupne. Naime, ukoliko je objava sadržaja u granicama EU moguće je zatražiti uklanjanje korištenjem- EU Privacy Removal.

Isto tako Agencija za zaštitu podataka može vašu poteškoću u vezi zaštite osobnih podataka riješiti na zakoniti način.

 

Izvor: https://pixabay.com

www.istockphoto.com

EE OTPAD

2.12.2022.

Alenka Šimić

 

Suvremeno čovječanstvo svakodnevno utječe na okoliš. Svaka čovjekova aktivnost je vezana uz prirodu i okoliš i čistoću zraka koji udišemo, vode koju pijemo, zemlje koja naj daje plodove za život.

Električni i elektronički uređaji su važan dio našeg života, ali nažalost jako kratko traju. Naime, napredak tehnike i tehnologije je neupitan a ljudi često bacaju EE opremu koja im je zastarjela ili im više ne odgovara. Problem je i u činjenici da je često jeftinije kupiti novu elektroničku ili električnu opremu nego popravljati staru i istrošenu.

 

 

Električni i elektronički otpad čine informatička oprema i veliki i mali kućanski uređaji te telekomunikacijska oprema. Tu se nalaze i oprema široke potrošnje, rasvjetna oprema bez žarulja sa žarnom niti. Zatim u tu grupu pripadaju i alati (električni i elektronički), razne igračke koje imaju takva svojstva, uređaji u medicini, instrumenti za kontrolu i praćenje kao i samoposlužni uređaji (automatski).

          Što se tiče odvajanja takvih vrsta otpada, potrebno ga je odvajati od klasičnog otpada i sl. vrsta otpada.

Princip pri kupovini elektroničkog ili električnog uređaja je da su obavezni preuzeti jedan komad takvog otpada za kupljeni jedan takav proizvod.

Ako kupite elektronički ili električni uređaj, dužni su vam u trgovini preuzeti EE otpad po sistemu „jedan za jedan“. EE otpad je i otpad iz kućanstva, industrije, raznih obrta i sl.

Definicija EE opreme i uređaja je da su to svi proizvodi koji su ovisni o električnoj energiji ili elektromagnetskim poljima, zatim oprema u proizvodnji, prijenosu i mjerenju struje ili jakosti elektromagnetskog polja (za napon do 1000 V za AC i 1500 V za DC.
Zbog čega se takav otpad razvrstava? Zbog zaštite zdravlja ljudi, zaštite okoliša koja je nužno povezana sa zdravljem ljudi.

Uz pojam EE otpada povezuje se i oporaba. Oporaba je način kako možemo ponovo upotrijebiti otpad u energetici ili kao sirovinu za novi proizvod.

U suvremenom svijetu je EE otpad vrsta otpada koja najbrže raste s obzirom Danas je elektronički otpad jedna od najbrže rastućih vrsta otpada na našemu planetu.

Besplatan odvoz za sve vrste otpadnih električnih i elektroničkih uređaja i opreme je na broju 0800/444-110 ili putem portala EE-otpad - Prijava odvoza EE otpada, preko SMS-a na broj 098 444 110, unosom naloga na web stranici www.eeotpad.com te putem elektroničke pošte prijava@eeotpad.com (unutar Hrvatske).

Zbrinjavanje | Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost (fzoeu.hr)

 

 

 

Tražilica



Kalendar
« Travanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
Prikazani događaji


Vremenici i dokumenti

Korisni linkovi

Anketa
Smatrate li da je online poučavanje donijelo pozitivne pomake u informatičkom opismenjavanju?






Pitanja i odgovori
 Naslov: FAQ

  • Naj 10 pitanja

  • Nedavna pitanja

  • Arhiva pitanja

Forum

Arhiva dokumenata




preskoči na navigaciju